Díky senzorické stimulaci posíláme potřebné informace do mozku dítěte

Tento díl Podcastu Rodinné sítě na streamingových platformách

Další podcast s dětskou terapeutkou Eliškou Kotrbatou je věnován senzorické stimulaci. To je způsob, jakým manipulujeme s dítětem a dotýkáme se jej. Ten dítěti poskytuje důležité informace o jeho těle a pomáhá „růst“ i jeho centrální nervové soustavě. Eliška Kotrbatá pracuje s dětmi od narození do šesti let věku, kdy je dětský mozek nejvíce plastický a ochotný přijímat nové informace, formovat se a měnit.

Senzorická stimulace je způsob manipulace s dětmi, který vede k tomu, že se do mozku dostávají důležité informace. Dokáže mozek formovat a měnit. Probíhat může i formou hry, při které lze využít různé pomůcky nebo věci, které jsou běžnou součástí domácností. Může jít například o různé kartáče či sušené potraviny typu fazolí či rýže. Důležité je, že mají různou texturu či tvrdost.

Pracovat lze už s nejmenšími dětmi, u kterých se objevily potíže, které mohou mít senzorický podklad. Senzorická stimulace jim může pomoci například ve chvíli, kdy má miminko opožděný psychomotorický vývoj nebo přeskočí některý z jeho důležitých milníků, což by mohlo vést k pozdějším potížím. U kojenců či batolat přijatých do náhradní rodinné péče může být tato metoda nápomocná například v období, kdy si špatně zvykají na nové prostředí. Eliška Kotrbatá v rozhovoru zmiňuje nejen takovéto příklady.

Zde můžete zhlédnout první díl rozhovoru s Eliškou Kotrbatou.

Zde můžete zhlédnout druhý díl rozhovoru s Eliškou Kotrbatou.

Sdílejte s ostatními

Oslavy bez tlaku: Jak zajistit dětem pohodové svátky?
Vánoce, Mikuláš, Velikonoce i narozeniny – pro rodiče často přicházejí svátky s velkými očekáváními a tlakem na dokonalost. Jak ale přistupovat k dětem vyrůstajícím v náhradních rodinách během těchto oslav tak, aby byly pro ně opravdu radostné a bez stresu?
Díky péči pěstounů čeká děti se závislostní zátěží kvalitní život
Podívejte se na druhý, navazující rozhovor Rodinné sítě s MUDr. Barborou Fišárkovou, Ph.D. S moderátorkou Alžbětou Skleničkovou pokračovaly v tématu dětí maminek, které jsou závislé na návykových látkách.
Hostitelka
Hostitelská péče představuje způsob, jak mohou děti z dětských domovů, pro které se nedaří nalézt dlouhodobé pěstouny, navázat dlouhodobé a vztahy s dospělými mimo ústavní prostředí.
MUDr. Barbora Fišárková, Ph.D.
Do podcastu Rodinné sítě tentokrát přijala pozvání MUDr. Barbora Fišárková, Ph.D. S moderátorkou Alžbětou Skleničkovou otevřely velmi těžké téma dětí maminek, které jsou závislé na návykových látkách. Tyto děti po porodu prožívají tzv. abstinenční syndrom.
image
Do podcastu Rodinné sítě přijal opět pozvání Zdeněk Soudný, ředitel doprovázející organizace Dobrá rodina o. p. s. Tentokrát se vyjadřuje k tématu dětského ombudsmana, který právě prochází legislativním schvalováním.
Mgr. Jana Klinecká
Do podcastu Rodinné sítě tentokrát přijala pozvání Mgr. Jana Klinecká, vedoucí oddělení Sociální péče Magistrátu hlavního města Prahy.
Zdeněk Soudný
Do podcastu Rodinné sítě přijal tentokrát pozvání Zdeněk Soudný, ředitel doprovázející organizace Dobrá rodina o. p. s.
Aktivity a techniky pro učitele, které pomáhají dětem se zklidnit
Ve třetím navazujícím rozhovoru s Mgr. Zdenkou Štefanidesovou, která je původním povoláním pedagog, se dozvíte, jaké další nástroje, aktivity a techniky pomáhající dětem v seberegulaci mohou učitelé snadno a hladce zařadit do výuky.
Radka Švecová (1)
Přechodná pěstounka Radka Švecová měla v péči už třináct dětí, dvě z nich předávala zpět do původní rodiny.
Jana Luhanová
Podívejte se na navazující rozhovor podcastu Rodinné sítě. Opět s Janou Luhanovou na téma prarodičů v roli hlavních pečujících osob. Tentokrát se na téma díváme více z pohledu dětí, které v těchto rodinách vyrůstají.