Co se v rozhovoru dozvíte? Jaké drogy jsou v České republice zneužívány nejčastěji? Které z nich vůbec nevytváří u dětí abstinenční příznaky? Které s menším nebo větším zpožděním? Jak těmto dětem může pomoci lékař a jak přechodný pěstoun?
Není důvod, aby pěstoun nemohl být s dítětem v nemocnici, ať už je to jakékoliv oddělení. Často je hospitalizace dlouhodobá, pak se dítě třeba přesune z novorozeneckého oddělení na kojenecké nebo prostě dětské. Nevzdávejte to! Domáhejte se této možnosti, protože to jednoznačně dítěti pomáhá a zkracuje abstinenční syndrom.
V rozhovoru je také zmíněn Skórovací systém pro novorozenecký abstinenční syndrom dle Finneganové. Je to nástroj, který může pěstounům pomoci dobře rozlišit jak vážné abstinenční příznaky dítě prožívá a zda zvládnou péči ještě doma nebo je už nutné vyhledat lékařskou pomoc. Bodování by mělo proběhnout alespoň třikrát v různých denních hodinách, aby bylo jasné, že výsledky nejsou zkreslené. Pokud skóre opakovaně dosáhne hodnoty 8 bodů a více, je na místě s miminkem navštívit lékaře.
Obrázek převzat z materiálu vydaného k tématu Novorozeneckého abstinenčního příznaku výborem České neonatologické společnosti.
Zaujal vás podcast Rodinné sítě?
Poslechněte si jich více ZDE!